Aktualności

Rewolucyjna wieprzowina

j.c. 2015-01-20 15:30 Kategoria: Rolnictwo

Większość polskich mediów donosi,że Polscy naukowcy opracowali innowacyjną technologię produkcji oraz przetwórstwa wieprzowiny, która ma odmienić ten gatunek mięsa. Projekt zdobył już wiele prestiżowych nagród na całym świecie. Na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu opracowano technologię produkcji oraz przetwórstwa wieprzowiny funkcjonalnej, która ma być szansą na zwiększenie eksportu produktów przetworzonych.

 Chociaż polski eksport spożywczy jest wysoki i pomimo embarga rosyjskiego przekroczył w ubiegłym roku 20 mld euro, Polska wywozi z kraju przede wszystkim towary mało przetworzone. Wyjątków jest mało i należy do nich np. wódka. Naukowcy chcą to zmienić poprzez produkcję wieprzowiny przetworzonej z użyciem opracowanej właśnie technologii.

- Opracowane przez nas technologie sprawiają, że mięso i wyroby są o 40 proc. mniej kaloryczne, mają o połowę mniej soli, zawierają natomiast dodatkowe antyoksydanty i więcej tłuszczów nienasyconych kosztem nasyconych - mówi prof. Agnieszka Wierzbicka, współkierująca projektem Biożywność, w ramach którego opracowano i wdrożono mięsną technologię, cytuje PAP.
Osoby, które są autorami tego projektu zapowiadają, że udostępnią ją nieodpłatnie rolnikom oraz zakładom przetwórczym. Ma to spowodować szerokie wdrożenie w przemyśle mięsnym nowej jakości wieprzowiny.
Wyjątkowość walorów zdrowotnych tego mięsa naukowcy uzyskali poprzez odpowiednie karmienie zwierząt oraz sposób obróbki mięsa(zastosowanie m.in. wyłącznie przypraw roślinnych zamiast soli)
źródło:agropolska.pl
 

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?