Aktualności

O kutnowskiej Syrence piszą w Płocku

admin 2014-02-10 15:26 Kategoria: Aktualności

Powiększ

Zanim zapanował na polskich drogach sentymentalny już i niesłusznie zapomniany maluch przez blisko czterdzieści lat, od 1957 do 1983 roku wybrani Polacy uczyli się jeździć produktem warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych poczciwą Syreną. Była to cała rodzina polskich pojazdów osobowych i dostawczych, których wyprodukowano w stolicy i w Bielsku-Białej ponad pół miliona. Starsi czytelnicy pamiętają szczególnie legendarny model tzw. 105. Nieocenione usługi, zwłaszcza dla drobnego biznesu, oddały modele dostawcze, głównie R20 i słynne Bosto.

Jako prototypy powstały nawet Syreny w wersji mikrobus i sportowej. Dziś nadal spotkać można te wozy na drogach, zwłaszcza wiejskich, bądź też jako pojazdy zabytkowe. Tak czy inaczej pewien sentyment do popularnych Syren został głównie jako oryginalnej myśli konstrukcyjnej polskich inżynierów.
Dziś polski rynek samochodowy to praktycznie wszystkie marki i modele świata. Zarejestrowanych pojazdów osobowych są już miliony. Bardzo trudno nawet koneserom zaimponować czymś nowym. A jednak... W Kutnie w gronie miejscowych przedsiębiorców i animatorów życia gospodarczego zrodził się niekonwencjonalny projekt. Postanowiono wrócić do korzeni i reaktywować umarłą już polską markę. Będzie nią samochód osobowy Syrenka nawiązujący designem do nieprodukowanej już od trzydziestu lat marki. Idea wznowienia produkcji pojazdu zrodziła się podczas dyskusji Mieczysława Wośki, szefa Polfarmeksu i Krzysztofa Debicha, prezesa Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego SA. Wersję przedprototypową przygotowano w firmie AMZ Kutno pod kierunkiem prezesa Zygmunta Fabisiaka. Niedawno powołano konsorcjum trzech firm, które rozpoczęło już realizację projektu. Przewiduje się, że w połowie 2015 roku uruchomiona zostanie seria informacyjna Syrenki. Według menedżera projektu Andrzeja Stasiaka z ARRK SA będzie to kilkaset egzemplarzy.
Więcej szczegółów w następnym numerze „Naszego Płocka”.n

 

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?