Aktualności

Królewski zajazd pocztowy zwany Pałacem Saskim

Jacek Gałka 2013-11-21 08:34 Kategoria: Turystyka

Powiększ

Wybudowany w latach 1750 – 1753 dla potrzeb dworu Augusta III Sasa (1696-1763) oraz kurierów pocztowych, którzy często podróżowali przez Kutno pomiędzy Dreznem, Poznaniem i Warszawą. Zaprojektowany przez Hansa Martina Waltera pierwotnie posiadał charakterystyczne saskie formy barokowe.

Plac Marsz. J. Piłsudskiego/ul. Narutowicza

Parterowa rezydencja królewska w Kutnie zbudowana została na planie prostokąta z dziedzińcem i z dwoma skrzydłami. Pałac i boczne skrzydła zostały zwieńczone odrębnymi dwuspadowymi dachami. Dawniej na szczycie środkowego dachu znajdował się obelisk z orłem o rozpostartych skrzydłach. Całość miała konstrukcję ryglowo-szachulcową z odsłoniętym szkieletem (pruski mur).

Pałacowe mury gościły nie tylko króla Polski lecz także cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte (1769-1821), wracającego zimą 1812 roku po klęsce kampanii rosyjskiej.

W XIX w. pałac był siedzibą lokalnych władz, a w XX wieku służył celom handlowym. W 2003 w skutek pożaru uległ znacznemu zniszczeniu. 

Jest jedynym pałacem pocztowym królów saskich zachowanym w Polsce, co czyni go najcenniejszym zabytkiem Kutna. Mimo zdewastowania pożarem i wieloma przeróbkami, które zatarły jego stylowe cechy zachowały się oryginalne elementy pałacu oraz dokładne plany architektoniczne co daje nadzieję na przywrócenie jego pierwotnej postaci.

Obecnie w niezniszczonej części pałacu znajduje się siedziba fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego, której celem jest jego odbudowa.

 

Opracował Jacek Gałka w oparciu o literaturę:

  1. Kin-Rzymkowska G., Rozwój przestrzenny miasta, urbanistyka i architektura, zabytki, [w:] Kutno poprzez wieki, red. Szymczak J., t. 2, Kutno – Łódź 2011
  2. Stasiak P., Rozwój przestrzenny i zabytki miasta, [w:], Kutno. Przeszłość i współczesność, Saramonowicz J., Piotr Stasiak, Łódź 2012

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?