Aktualności

Dawny Ratusz Miejski

Jacek Gałka 2013-11-21 08:30 Kategoria: Turystyka

Powiększ

Wybudowany w latach 1843-1845 z inicjatywy Feliksa Mniewskiego (ok. 1800-1862), właściciela Kutna, pierwotnie służył jako wartownia wojskowa i siedziba burmistrza. Na parterze znajdowały się w niej areszt wojskowy i cywilny, biuro naczelnika komendy żandarmerii. W dolnej części budynku znalazła się kasa miejska oraz skład na miary i wagi. Na piętrze znajdowało się biuro, kancelaria i mieszkanie burmistrza, w wieży zaś służbówka dla policjanta.

Budynek zaprojektowany został przez Bonifacego Witkowskiego (1800-1840) posiada klasycystyczny wystrój architektoniczny. Jednopiętrowy, zbudowany na planie prostokąta z charakterystyczną czteroboczną wieżą. Położony w zachodniej pierzei Placu Marsz. J. Piłsudskiego (dawniej Nowego Rynku) jest doskonałym miejscem widokowym z którego w całej rozciągłości  widać reprezentacyjną dla Kutna ulicę Królewską.

Obecnie w ratuszu od 1981 ma swoją siedzibę Muzeum Regionalne.

Pierwszy ratusz miejski znajdował się na placu Wolności (dawniej Stary Rynek), został rozebrany przez Niemców w czasie II wojny światowej.

 

Opracował Jacek Gałka w oparciu o literaturę:

  1. Kin-Rzymkowska G., Rozwój przestrzenny miasta, urbanistyka i architektura, zabytki, [w:] Kutno poprzez wieki, red. Szymczak J., t. 2, Kutno – Łódź 2011 
  2. Kita J., Przestrzeń i infrastruktura miejska, [w:] Kutno poprzez wieki, red. Szymczak J., t. 1, Kutno – Łódź 2011

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?