Aktualności

PKB za IV kwartał wzrósł o 5,1 proc.

2018-02-16 13:39 Kategoria: Aktualności

Czwarty kwartał zamknął się wzrostem PKB o 5,1 proc. Choć jest on minimalne gorszy od przewidywań (o 0,1 pkt proc.), to i tak jest znacznie lepszym wynikiem, niż zakładano na początku roku. Dynamika wskazuje również na wyraźny inwestycji. To najlepszy wynik od 2011 r.

Pełny odczyt Głównego Urzędu Statystycznego,  poznamy 28 lutego. Będzie on  ważny ponieważ wtedy dowiemy się, jak bardzo zakładany ostry wzrost nakładów na środki trwałe (inwestycje mają sięgnąć dwucyfrowego wyniku) jest wygenerowany przez podmioty publiczne, które bazują na funduszach unijnych, a w jakim stopniu ruszyły się firmy prywatne, które do tej pory słabo wydawały swoją gotówkę.

Tę kwestię po części wyjaśniła  dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach. - Największy wpływ na poziom inwestycji w IV kw. miały inwestycje rządowe i samorządowe. Wygląda więc na to, że firmy prywa nadal będą dość wstrzemięźliwi w decyzjach inwestycyjnych.

 

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?