Aktualności

Wzrost cen żywności w łódzkim

2018-01-04 10:22 Kategoria: Aktualności

Nawiązując do wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego rok 2017 był rokiem wysokich cen żywności. Niektóre z artykułów spożywczych podrożały w stosunku do roku poprzedzającego nawet o ponad 50 procent. Zdaniem analityków pomimo spodziewanego spadku cen nabiału w pierwszej połowie roku, w roku 2018 ceny wielu artykułów spożywczych nadal będą wysokie.

Według wstępnych analiz cen produktów spożywczych województwa łódzkiego w 2017 roku największy wzrost cen odnotowały takie artykuły jak jajka, masło, ziemniaki czy szynka.

Jeden z największych wzrostów cen dotyczyły jabłek. W listopadzie 2016 roku za kilogram jabłek średnio trzeba było zapłacić 2,06 zł, natomiast w listopadzie ubiegłego roku już 3,28 zł.

Według danych Urzędu Statystycznego w Łodzi w ciągu roku cena jajek wzrosła o 53 procent. Średnia cena jajka w sklepach województwa łódzkiego pod koniec ubiegłego roku wynosiła 75 groszy, natomiast przed rokiem było to 49 gorszy.

Z drugiej strony w województwie łódzkim odnotowano spadek cen cukru. W listopadzie ubiegłego roku cena cukru wynosiła o 15 procent mniej niż w roku 2016 i średnio wynosiła 2,69 zł. Według wstępnych szacunków ceny cukru mogą jeszcze spaść w związku ze zniesieniem limitu produkcji cukru w Unii Europejskiej.

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?