Aktualności

Wzrost płacy minimalnej od 2018 roku

2017-12-19 10:02 Kategoria: Aktualności

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września bieżącego roku już od stycznia obowiązywać będzie nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. W rozporządzeniu ustalono, że najniższa krajowa w 2018 roku wyniesie 2100 zł brutto, czyli około 1530 zł netto. Ustalona kwota płacy minimalnej stanowić będzie około 47 procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. W porównaniu do zeszłorocznego minimum oznacza to wzrost o 5 procent.

Rozporządzenie reguluje również kwestie minimalnej stawki godzinowej dla umów cywilnoprawnych. Rząd przyjął, że minimalna stawka godzinowa w 2018 roku wyniesie 13.70 zł brutto.

Tegoroczny wzrost wynagrodzenia netto wyniesie około 70 złoty. Warto jednak dodać, że ponad 40 proc. wzrostu wynagrodzenia minimalnego wpłynie do budżetu państwa, w postaci podatków (PIT,VAT) i składek na ubezpieczenia społeczne.

 

Źródło: TVN24 Biznes

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?