Aktualności

Ławki fotowoltaiczne ładujące komórki i tablety

2017-12-15 10:31 Kategoria: Aktualności

Już w kilku miastach w Polsce zainstalowano ławki fotowoltaiczne. Wykorzystując promienie słoneczne jako źródło energii, umożliwiają m.in. ładowanie do stu telefonów komórkowych w ciągu doby. Są też przystosowane do uruchomienia Wi-Fi.

Niedawno do miejsc tych dołączył również powiat gostyniński. W powiecie są już pierwsze trzy takie ławki, a kolejne pojawią się w 2018 r. W sumie ma być ich kilkanaście. Pierwsza, testowa ławka z panelem fotowoltaicznym i dwoma złączami USB stanęła w Gostyninie, we wrześniu, a dwie następne - w listopadzie.

„Planujemy docelowo stworzyć na terenie wszystkich gmin powiatu sieć ławek fotowoltaicznych. Kolejne cztery powinny pojawić się najpóźniej na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Chcemy, by na terenie całego powiatu stanęło łącznie kilkanaście takich ławek” – powiedział PAP Andrzej Wiśniewski ze starostwa powiatowego w Gostyninie.

Na dostawcę, wybrano firmę SEEDiA - polski start-up, który produkuje tego typu ławki miejskie, zasilane energią słoneczną.

Trzy pierwsze ławki fotowoltaiczne, które stanęły w Gostyninie, zostały zakupione z powiatowych środków pochodzących z opłat i kar środowiskowych.

Niektóre z miast, w tym Białystok, realizują zakup ławek fotowoltaicznych w ramach budżetu obywatelskiego.

Ławki fotowoltaiczne są już także m.in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze i Tarnobrzegu.

 

źródło:pap

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?