Aktualności

Plany urlopowe Polaków

2017-06-08 11:49 Kategoria: Aktualności

Powiększ

W tym roku wakacyjny wyjazd planuje ponad 16,5 mln Polaków. Jest to blisko 800 tys. mniej niż w 2016 roku. Zdecydowana większość z nich zamierza spędzić urlop w kraju. Co czwarty Polak wybiera się natomiast za granicę. Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie od lat Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie, a także Chorwacja oraz Grecja. 73 proc. wyjeżdżających zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne. Ten odsetek stale wzrasta.

Jak wynika z raportu IPSOS przygotowanego na zlecenie Mondial Assistance, w 2017 roku na letni urlop wybiera się 52 proc. Polaków, czyli o 3 punkty procentowe mniej niż w roku ubiegłym. 26 proc. z nich planuje wyjazd zagraniczny, a 74 proc. Polaków zamierza wypoczywać w kraju.

Z raportu wynika również, że na wakacyjne plany miało wpływ świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. Zadeklarowało tak 22 proc. osób korzystających z tego programu.

Na letnie wakacje wyjeżdżają przede wszystkim osoby poniżej 39 roku życia, mające wyższe wykształcenie, żyjące w gospodarstwach domowych o dochodzie przekraczającym 3 tys. zł. Urlop za granicą wybierają głównie Polacy mieszkający w dużych miastach, z dwuosobowych gospodarstw domowych, o dochodzie minimum 4 tys. zł.

Ulubione zagraniczne kierunki wakacyjnych wyjazdów pozostają bez istotniejszych zmian w stosunku do ubiegłego roku. Polacy preferują samodzielną organizację wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Z takiej formy skorzysta 2,4 mln badanych. Z oferty biur podróży chce skorzystać 44 proc. wyjeżdżających i jest to ponad 400 tys. mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zdecydowana większość klientów touroperatorów zamierza wykupić pełen pakiet usług, 7 proc. chce skorzystać wyłącznie z możliwości dojazdu, a 11 proc. z opcji noclegu. Wiele osób wybierających się na wakacje z biurem podróży już wcześniej korzystało z takiego pośrednictwa.

Wyjeżdżając na wakacje w Polsce, turyści wybierają własny lub pożyczony od znajomych samochód oraz pociąg. Natomiast za granicę najchętniej udają się samolotem. Chociaż ponad 60 proc. podróżujących podkreśla, że nie ma żadnych obaw związanych z wyjazdem, coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. W tym roku będzie to ok. 73 proc. turystów.

Planów na wakacyjny wyjazd nie ma 44 proc. Polaków. 35 proc. badanych twierdzi, że zrezygnowali z podróży ze względu na zbyt wysokie koszty, 27 proc. jako przyczynę podało inne obowiązki, 17 proc. natomiast chorobę własną lub członka najbliższej rodziny.

 

Źródło: Newseria

Popularne artykuły

Partnerzy

Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. Urząd Miasta Kutno Centrum informacji technicznej i biznesowej Kutnowski Klaster Technologiczny

Chcesz zostać naszym partnerem?